2023 "Nükhet Everi ile..." Gezileri

Merhaba Sevgili Gezgin


"Nükhet Everi ile..." gezilerimin 2023 yılı ilk yarısı takvimi belli oldu.

Programları aşağıdadır.

Bu gezilerin hepsi, her zaman olduğu gibi butik geziler olup, kontenjan kısıtlıdır ve satışa açılmıştır.

Gezilerle ilgili bilgi almak, rezervasyon veya kayıt yaptırmak için her gezinin altındaki linke tıklayarak yetkili acente ile iletişime geçebilirsiniz.

Güzel gezilerde görüşmek dileğiyle...


İSTANBUL TURLARI


YURTİÇİ TURLARI


MARDİN

Tarihler:

24 - 26 Mart

Mezopotamya. Kadim uygarlıkların beşiği, her şeyin başladığı topraklar, ilklerin bölgesi, insanoğlunun binlerce yıl güneşe taptığı coğrafya.

Güneş bu topraklara can verir, karanlıktan sonraki ışıktır, iyinin kötüye galibiyetinin simgesidir, yol gösterir ve toprağın bağrını cayır cayır yakarken bereketi de getirir. Güneş Mezopotamya’dır. Güneş bu coğrafyanın imzasıdır, mührüdür.

Mardin… Kuzey Mezopotamya’da uçsuz bucaksız uzanan El Cezire düzlüklerine bakan zarif ve etkileyici taş şehir. Konumu nedeniyle çağlar boyu Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı olmuş, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış şehrin en büyük özelliği taş işçiliğidir. Taşlar Mardin’de hayat bulur, dile gelir ve Mardin'in muhteşem hikayesini anlatmaya başlar.

#

Tur detayları, rezervasyon ve kayıt için aşağıdaki bilgilerden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

👇👇👇

Whatsapp : wa.me/905330987545

📱+90 533 098 75 45

@socratestravel

Web: socratestravel.com


SÜRYANİ KÖYLERİ & MARDİN

Tarihler:

06 - 09 Nisan

20 - 23 Nisan


Güneydoğu Anadolu’da, Dicle’yle Suriye sınırı arasında kalan yüksek kalker platosu, inişli çıkışlı tepeleri ve vadileriyle günümüzde hâlâ herkese ve her yere oldukça uzaktır. Oysa ki Süryaniler sayıca çok azalmış da olsalar, eskilerde ulaşımı güç, dış dünyayla çoğunlukla bağlantısı kesik, dağlık Turabdin’de salt buraya özgü, buradan başka hiçbir yerde yeşermesi mümkün olmayan kültürlerini korumayı başarıyorlar.

Örneğin dünyanın kadim dillerinden biri olan Aramice’nin bir lehçesi, resmî literatür ve teoloji dili, tüm kilise ve manastırlarda kullanılan Süryanice’nin halk dili versiyonu olan ve bugün dünya üzerinde risk altındaki diller sıralamasında ciddi biçimde tehlikedeki diller arasında gösterilen Surayt / Turoyo hâlâ Turabdin bölgesinde halk tarafından konuşulan bir dildir. Eşi benzeri zor bulunur bir kültür çeşitliliği yansıtan bu bölge, evrensel kültür mirası içinde ele alınmalıdır.

Bu ve bunun gibi pek çok nedenden dolayı bölgeyi tam anlamıyla tanımak ve anlamak için öncelikle Süryani kültürünü çok daha derinden tanımak gerekir. Mardin ve yöresini gezmiş olanların mutlaka bu kültürü gerçek anlamda tanıyabilmek için çoğu kimsenin bilmediği, tanımadığı bu dünyaya adım atması gerekir.

#

Tur detayları, rezervasyon ve kayıt için aşağıdaki bilgilerden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

👇👇👇

Whatsapp : wa.me/905330987545
📱+90 533 098 75 45
@socratestravel

Web: socratestravel.com


URFA - GÖBEKLİTEPE - KARAHANTEPE

Tarih:

3 - 5 Mart


Güneydoğu’nun en gizemli ve güzel şehirlerindendir Urfa.
İnsanoğlunun kadim çağlardan günümüze kesintisiz yaşadığı, Anadolu’nun kaderini belirleyen tüm uygarlıklara ev sahipliği yapan Mezopotamya’da, Fırat’ın içinden ve çevresinden aktığı, akarken ovaları berekete boğduğu şehirdir.

Bu kadim uygarlıkların hepsinden günümüze bir şeyler taşımış ve adeta şehrin her köşesine bunları saçmıştır. Öyle ki Urfa'da attığınız her adımda kendinizi bir açık hava müzesinde gibi hisseder ve heyecanlanırsınız.
Peygamberler Şehri diye de anılan Urfa, çağlar boyunca ticaret yollarının kesiştiği önemli bir merkez olması, ilginç hikayeleri, efsaneleri, tarihi, mimari dokusu, Türkiye'nin en büyük ve muhteşem Arkeoloji Müzesi, Kral Mezarları, Balıklıgöl ve çevresindeki tarihi eserler, Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen mağara, rengârenk çarşıları, müziği, sıra geceleri ve yemekleriyle olağanüstü bir rengidir Kuzey Mezopotamya’nın.
Yine kadim çağlardan itibaren kesintisiz yaşanmış ama Moğol istilâsından sonra terk edilmiş Harran da ticaret yollarının kesiştiği yerdedir ve ayrıca verimli Harran Ovası'nın da üzerindedir.

Şehri çevreleyen ve günümüze kadar gelen surlarını, kalesini, Ulu Camii, MÖ 6.000’lere kadar giden buluntuları, Harran Höyük ve dünyaca meşhur konik kubbeli Harran Evleri'ni gördüğünüzde Harran’da sanki zamanın durduğunu hissedeceksiniz. Günümüze kadar gelememiş olsa da Harran Üniversitesi'nin, Ay ve Güneş Tanrıları şahit tutularak Hititler ve Mitanniler arasında bir anlaşmanın imzalandığı Sin Tapınağı'nın hikâyeleriyle büyüleneceksiniz.
Yakın tarihte keşfedildiği andan itibaren tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken ve dünyanın en eski ritüel alanı olarak adlandırılan Göbeklitepe ve tabii Karahantepe evreni, dünyayı ve hayatı sorgulatacaklar size.

#
Tur detayları, rezervasyon ve kayıt için aşağıdaki bilgilerden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

👇👇👇

Whatsapp : wa.me/905330987545

📱+90 533 098 75 45

@socratestravel

Web: socratestravel.com


YURTDIŞI TURLARI

LÜBNAN

ORTADOĞU'NUN BELLEĞİ

Tarih:

14 - 19 Mart

Ortadoğu’nun belleği Lübnan. Akdeniz’in en doğusundaki paha biçilmez inci.

Dünyanın beşiği kabul edilen, tarih boyunca kadim uygarlıkları, farklı kültürleri ve inançları bir potada eritip harmanlayan, öte yandan tarihin en acı dolu iç savaşlarının yaşandığı Lübnan, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan yapıya ve kıymetli esere ev sahipliği yapar.

Müthiş antik kentler, saraylar, kıyı kentleri, camiler, kiliseler, manastırlar, ovalar, vadiler, dağlar, ilginç mağaralar, sedir ağaçları, dev Meryemana heykeli, eşsiz sayfiye yerleri, trajik savaşlar sonrası küllerinden yeniden doğan, alışverişin, eğlence hayatının merkezi başkent Beyrut… Deir Al Kamar, Beitteddin sarayı, Baalbek, Ksara, Anjar, Jeitta, Byblos, Harissa, Bcharre, Kadişa vadisi, Batroun.

Dünya edebiyatının en iyi yazarlardan kabul ettiği Halil Cibran ve Amin Maalouf’u ve daha pek çok büyük ismi dünyaya kazandıran bu kadim topraklara yapılan geziler her zaman çok renklidir.

Ortadoğu’nun en iyi mutfağına sahip olan bu ülkenin yeme içme zevkini, kültürünü, gece hayatını, kendine özgü müziğini bizzat tecrübe etmek hayatınız boyunca unutamayacağınız ve tadı damağınızda kalacak eşsiz bir deneyim olacak.

#
Tur detayları, rezervasyon ve kayıt için aşağıdaki bilgilerden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

👇👇👇

Whatsapp : wa.me/905330987545

📱+90 533 098 75 45

@socratestravel

Web: socratestravel.com


FAS

Kültür ve Lezzet Rotası

Tarihler:

28 Nisan - 02 Mayıs

Geleneksel Fas Kültürü, Mutfağı ve Sokak Lezzetleri ile Cassablanca (1)-Marrakesh (3) - Essaouira

El mağrib, memleket-ül mağribiyle, en batıdaki yer.

Dünya’nın en egzotik bölgelerinden biri, zıtlıkların ve renklerin ülkesi, gölgelerin güneşle, denizin gökyüzü ile birleştiği büyüleyici Fas'a hoş geldiniz.

3 kelime ile FAS’ı anlat derseniz: MİSTİK – EGZOTİK ve FANTASTİK 

Eski ve yeninin birbirine karıştığı, gezerken paralel evrenlere geçiş yaptığınızı hissettiren "çok zamanlı" bir ülke burası...

Afrika'nın kuzey batısında, Atlas Okyanusu, Akdeniz, Atlas Dagları ve güneyinde Batı Sahra ile çevrili, Cebel-i Tarık bogazına hâkim stratejik bir konuma sahip Avrupa’nın yanı başında FAS.

Görkemli mimarisi, Labirenti andiron duvarları ile dikkat çeken şehirleri, Kabile sanatının göz kamaştırıcı çarşıları, Rüzgar sörfçülerinin akınına uğrayan Atlantik kıyısı kumsalları, Tepeleri karla kaplı Atlas dağları, Şelaleleri, İnanılmaz enerjisi ile size içine çeken çöl ortamı, Badem ağaçları ile çevrili yürüyüş parkurları, Muhteşem kır manzaraları ve olağanüstü ışık kalitesi ile Delacroix ve Matisse’e ilham veren manzaraları ile pek çok çeşitliliği barındırır.

Eşsiz havası, bozulmamış sahilleri, verimli ovaları ile Afrika’nın en şanslı ülkesidir.

Fas Mutfağı

Fas, benzersiz ve farklı (ve lezzetli!) bir mutfak geleneğine sahiptir. Geleneksel Fas yemekleri, cömert soğan katkısı ve lezzetli baharat karışımı ile sıcak ve doyurucudur. Sokakta yürürken restoranlardan tagine ve kuskus kokusu gelir.Yüzyıllar boyunca diğer kültürler ve milletlerle etkileşimi sayesinde Fas mutfağı son derece çeşitlidir. Fas mutfağı özellikle Berberi, Mağribi ve Arap etkilerine maruz kalmıştır.

Fas, çok çeşitli Akdeniz meyve ve sebzeleri üretmektedir. Sığır eti, kuzu eti, keçi, koyun eti, tavuk ve deniz ürünleri yaygın iken buğday temel tahıldır. Tuzlu, tatlı ve ekşi tatlar birçok Fas yemeklerinde belirgin bir şekilde yer alır. Tipik olarak, limon, fermente tereyağı, argan yağı, zeytinyağı, kuru meyveler, otlar ve çok sayıda farklı baharatlarla tatlandırılırlar.

Hindistan ve Etiyopya mutfağındaki gibi baharatlar da Fas mutfağında yoğun olarak kullanılmaktadır. Fas mutfağında en yaygın kullanılan baharatlardan bazıları kimyon, zerdeçal, tarçın, safran, hindistan cevizi, kırmızı biber, zencefil, anason ve çemendir. Fas yemeklerinin çoğunda kullanılan popüler bir baharat karışımı olan Ras el hanout, 25-40 farklı baharatla yapılabiliyor.

Fas yemek tariflerinde kullanılan bu kadar çok baharat ve taze otla, lezzeti düşünmeden Fas yemeklerini düşünmek imkansız. Birçok çarşısı, baharatı ve medinasi ile Fas, gerçekten duyular için bir şölen. Birçok gezginin, özellikle de yemek için seyahat edenlerin kalbini ve hayal gücünü yakalayacağı kesin olan, manzaraların, kokuların ve seslerin baş döndürücü bir karışımıdır.

#
Tur detayları, rezervasyon ve kayıt için aşağıdaki bilgilerden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

👇👇👇

Whatsapp : wa.me/905330987545

📱+90 533 098 75 45

@socratestravel

Web: socratestravel.com

Using Format