"En Marka Rehberler"


Kerem Köfteoğlu

Para Dergi

Haziran 2013

Kendisi için turizmin en güzel alanının kültür turizmi olduğunu vurgulayan, “Mardin / Güneş Ülkesi” adında bir kitabı bulunan Everi, Mardin, Hasankeyf, Urfa, Gaziantep, Antakya, Diyarbakır, Van, Kars, Efes, Troya, Göbeklitepe, Bergama ve Aphrodisias’a kültür turu yapmaktan zevk aldığını söylüyor. “Yurt dışında da en sevdiğim bölge Ortadoğu’dur” diyor.

"Nükhet Everi'nin Mardin / Güneş Ülkesi kitabı ödüle layık görüldü"

Artuklu Haber

Aralık 2014

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip Mardin'de okuyucularını sokak sokak bir yolculuğa çıkaran Nükhet Everi, Mardin'i merak eden gezginler ve okurlar için eşsiz bir bilgi kaynağı yaratmış.
Nükhet Everi'nin muhteşem kitabı "Mardin/Güneş Ülkesi"ne Turizm Yayını dalında bu Yıl 17.si düzenlenen Skalite "Turizm'de Kalite" Ödül töreninde ödül verildi.

"Mardin / Güneş Ülkesi kitabı yol gösteriyor"

turizminsesi.com

Aralık 2014

Tam da yeni kitabım “Sarayın Dehlizlerinde”nin yayınlandığı dönemde, SKAL Istanbul tarafından yıllardır turizm sektöründe kalite çıtasını yükseltmeyi hedefleyen kişi, kurum ve kuruluşları ödüllendirmek için verilen, prestijli ve önemli bir ödül olan, SKALİTE Turizmde Kalite Ödülleri kapsamında, İletişim/Tanıtım kategorisinde En İyi Turizm Yayını ödülüne lâyık görüldü “Mardin/Güneş Ülkesi”.

"Yalancı dolma yapan o Türk kızı benim"

Hürriyet

Haziran 2008

Yunan yazar Lena Merika’nın çocuk romanı "Kimyon ve Sevgiyle" bu yıl başında Can Yayınları tarafından Ahmet Yorulmaz’ın çevirisiyle yayımlandı. Kitapta Londra’da okuyan Yunan bir gençle Türk kız arkadaşının Atina’yı ziyareti ve gencin anneannesinin Türk kıza karşı önyargılı tavrının iki ülkenin ortak değerlerinin ortaya çıkmasıyla nasıl aşıldığı anlatılıyor.


"Mardin / Güneş Ülkesi artık üniversiteli"

mardinimiz.com

Aralık 2014

“Mardin / Güneş Ülkesi” Amerika Birleşik Devletleri’nde Harvard ve Princeton ile Kanada’da McGill üniversitelerinin kütüphanelerine ve yine Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi Congress Library’ye kabul edildi.

Yıllar süren aşkın, sevdanın, emeğin hatta kendime ait boş zamanların bile Mardin’e adanmasının sonucudur “Mardin / Güneş Ülkesi”

"Mardin / Güneş Ülkesi başarıya koşuyor"

mardinimiz.com

Aralık 2014

Nükhet Everi'nin kaleme aldığı 'Mardin/Güneş Ülkesi' kitabı önemli başarılara imza atmaya devam ediyor.

"Mardin/Güneş Ülkesi" Amerika Birleşik Devletleri'nin önemli iki üniversitesi Harvard ve Princeton ile Kanada'nın yine önemli üniversitesi McGill'e ve Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi Congress Library'ye kabul edildil.

"Güneş ülkesinde hassıt merene zamanı"

Hürriyet Seyahat Eki

Nisan 2013

"Mardin’deki Süryani ve Araplar baharı bayramla karşılar. Hassıt merene sırasında bir hafta evlerde ağır iş yapılmaz. Tabiat uyanırken dengesini bozmamaktır amaç.

"Mardin: Güneş Ülkesi" adlı kitabı geçen hafta yayımlanan Nükhet Everi yazdı..."

"Mardin'den Sarayın Dehlizlerine!"

Turizm Habercisi

Aralık 2013

Nükhet Everi sadece Mardin’le anılmıyor elbette. Hem rehber camiasında hem kültür-sanat camiasında adından sık sık söz ettiren bir isim. Bilgisi, neşesi, enerjisi, hayvanseverliği, özgün turları, yazarlığı meziyetlerinden birkaç tanesi. Yerinde duramayan, hep üreten bir kişilik.

Pargalı İbrahim Paşa’nın ana karakter olduğu bir kurgu roman olan yeni kitabında, sarayın dehlizlerinde Pargalı’yı hem tarih içinde hem de günümüzde bulacağız.


"Mardin / Güneş Ülkesi"

Yeni Asır

Nisan 2013

Mardin erkektir, İzmir ise dişi.

"Mardin: Güneş Ülkesi" isimli kitabı piyasaya çıkan Everi: Ben Türkiye'yi çok seviyorum. Ülkemin kültürünü, Anadolu'nun tarihini çok seviyorum. Türkiye'nin herhangi bir köşesi için herhangi bir olay için büyük heyecan duyuyorum"

"Mardin / Güneş Ülkesi"

supernicevist.com

Temmuz 2014

"Kasaya geldiğimde hemen arkada rafta bulunan kitap dikkatimi çekti. Nükhet Everi’nin yazdığı "Mardin / Güneş Ülkesi" adlı kitap.

Maalesef ki, kitabı bulduğumda gezimizin son saatleriydi. Keşke seyahatten önce karşıma çıksaymış. Olsun kitabı bir solukta okudum. Muhteşem.

"Pargalı İbrahim Paşa"

Hayatın Tadına Bakanlar

Ocak 2015

Bir kitabı okumadan önce yazarını tanımak, sohbet etmek , ışığını hissetmek okuduğumuz kitaba ve kitaptaki karakterlere daha bir ısınmak o kitaba karşı daha duygusal ve ilgili olmak demekmiş.

İki ay önce okumama rağmen etkisini halen üzerimde hissettiğim bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

"Bu aşk kimyon, tarçın kokuyor"

İyi Kitap

Bir hikâyenin baş kahramanıyla aynı şehirde yaşadığınızı öğrenseydiniz ne yapardınız? Biz de aklınızdan geçeni yaptık… "Kimyon ve Sevgiyle" adlı romanın kahramanı Niket’i aramaya koyulduk, çok geçmeden bulduk ve merak ettiklerimizi sorduk...


"Mardin / Güneş Ülkesi"

Cumhuriyet Kitap Eki

Mayıs 2013

"Mardin'i, oranın ruhunu, hikâyelerle, tarihle, insanla öyle ustaca anlatmış ki Nükhet Everi, tam anlamıyla görmek için bu kitaptaki satırlar eşliğinde br kez daha gitmek gerekiyor Mardin'e."

"Mardin / Güneş Ülkesi"

Aydınlık Kitap Eki

Haziran 2013

Kitabı elinize alıp şöyle bir göz attığınızda, Mardin'in yazar Nükhet Everi için gerçekten bir aşk olduğunu görebiliyorsunuz, tutkuyla yoğunlaşan bir aşk. Zaten kendisi de Mardin'e "sevgilim" diyecek kadar aşık.

"Mardin / Güneş Ülkesi"

AGOS Kitap Eki

Haziran 2013

Mardin üzerine bilgi ve tecrübeyi kitaba yansıtan Everi, Mardin'i gezmek için 3-4 günü olanlar için çok işlevsel bir el kitabı hazırlamış.

İşini iyi bilen bir turist rehberi yalnızca bir yeri kuru kuru anlatmaz, size verdiği coşku ile orayı yaşamanızı da sağlar.

"Sarayın Dehlizlerinde"

Cumhuriyet Kitap Eki

Aralık 2014

Sanat tarihçi ve turist rehberi olan romanın kahramanı Nihal'i, bir projeyi yönetmek için işe başladığı, günümüzde "Türk ve İslâm Eserleri Müzesi" olarak bilinen Pargalı İbrahim Paşa Sarayı'nın dehlizlerinde nefes nefese bir macera beklemektedir.


"Sarayın Dehlizlerinde"

Radikal Kitap Eki

Nisan 2015

Pargalı İbrahim Paşa Sarayı'nda, bir hayaletle yüz yüze gelen sanat tarihçi Nihal'in maceraları.

Burada bir turist grubuna anlatım yapan Nihal'in karşısına, üzerinde yeşil kaftanıyla bir adam çıkar.

Genç kadın bir zaman sonra bu karşılaşmanın Paşa'nın katledildiği tarihle aynı olduğunu öğrenir.

Meğer saray, büyük bir sırra ev sahipliği yapmaktadır.

"O Ağacın Altı"

Hürriyet

O Ağacın Altı

Kozmik İşaret

İnancın Kara Deliği

Temmuz 2014

Teşekkür

Bize bu diziyi hazırlama arzusunu veren Cumhuriyet gazetesi yazarı Özgen Acar'a, Harran konusunda uzman rehber Nükhet Everi'ye...

"Çözüm Süreci Cizre'ye İlgiyi Artırdı"

Milliyet

Temmuz 2014

Turistlere rehberlik yapan Nükhet Everi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni ziyaret etmek isteyenlerin daha çok Mardin'i tercih ettiğini kaydederek, arzularının Mardin'in doğusunun da tanıtılması olduğunu dile getirdi ve "Bölgedeki birçok ile kültür turizmi yapılmıyordu. Bu nedenle Cizre'yi tercih ettik. İlk turist kafilesini ilçeye getirdik" dedi.

"Güneş Ülkesi'ne yol arkadaşı"

Sputnik Haber Ajansı ve  Radyosu

Nisan 2013

Kadim uygarlıkların, mitolojinin ve efsanelerin eşsiz kenti Mardin’e girmek isteyen gezginlere kılavuz olabilecek nitelikte bir kitap yayınladı Nükhet Everi: Mardin / Güneş Ülkesi. 

“Atilla Güner’le Akşam Postası” editörü Cengiz Erdil, ‘Haydi Gidiyoruz’a hem kitabı hem de tüm yönleriyle Mardin’i taşıdı…


Using Format