Lübnan Cumhurbaşkanlığı Seçimi

29 Eylül 2022

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun’un görev süresinin bitmesine bir ay kala beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimi oylaması yapıldı.

Lübnan Meclisinde saat 11.00’de çoğunluğun sağlanması ve meclis başkanı Nebih Berri’nin oturumu açması ile oylama başladı. Milletvekilleri adları okundukça kürsünün önüne gelip oy sandığına oylarını attılar.

Kısa sürede sonuçlanan oylamaya 128 milletvekilinden 122si katıldı.

122 oy şu şekilde dağıldı:

63 boş oy

36 oy M. Moawad

12 geçersiz oy

11 oy S. Eddeh

Geçersiz oylar da İranlı Mahsa Amini (1), suikaste kurban giden Sünni siyasetçi Rachid Karami (1) ve Lübnan (10) olarak dağıldı.

Oylama sonucunda Nebih Berri milletvekillerinin bazı sorularına cevap verdi ve herhangi bir yeni tarih belirtmeden oturumu kapattı. Daha sonra Berri “bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde anlaşmaya varıldığında, yeni bir meclis oturumu çağrısında bulunacağım” dedi.

Oylama sonrası demeç veren bazı milletvekilleri de şunları söylediler:

Milletvekili G. Adwan: Adayımızın Cumhurbaşkanı olmasını sağlamak adına atılması gereken adımı atabilmek için öncelikle tüm muhalefet güçlerini birleşmeye çağırıyorum. Önemli olan Cumhuriyetin Cumhurbaşkanını seçmektir. Muhalefet güçlerinin arasında bir anlaşma olmadığı için boş oyların bir kısmı da muhalefet güçlerinden çıkmıştır.

Kataeb Bloku başkanı S. Gemayel: Bugünkü oturum herhangi bir blokun çoğunluğu elinde tutmadığını kanıtladı.  Hepimiz bu ay boyunca muhalefet olarak saflarımızı birleştirmeliyiz.

Milletvekili M. Moawad, Cumhurbaşkanı adayı: İlk oturumda bir Cumhurbaşkanı çıkması beklentisi zaten yoktu. 36 milletvekili bana oy verdi, katılmayan 4 miletvekili de bu sayıya eklenebilir. Ben Lübnanlılar arasında herhangi bir zorbalık olmaksızın egemenlik, devlet, reform ve uzlaşma seçeneğini temsil ettiğimi düşünüyorum. Fikir birliği, silahlar veya ideolojilerin dayatılması üzerine kurulmaz, yalnızca Lübnan devletinin çatısı altında inşa edilebilir. Ben Lübnan’ı Arap ve uluslararası meşruiyetle yeniden birleştirmek istiyorum.

Ekonomimiz ancak bu dünyanın bir parçası olduğumuzda kurulabilir. Benim tercihim de Taif Antlaşmasını, Anayasayı, kurumların durumunu, genişletilmiş adem-i merkeziyetçiliği, yargının bağımsızlığını ve yolsuzlukla mücadeleyi geri getirmektir.

Birçok kişi ismimin altını oymak istiyor. Muhalefetin büyük çoğunluğu bana güvendi. Her konuda aynı fikirde olmasak da Lübnan diye geçersiz oy atanlar da, değişim milletvekilleri de dahil olmak üzere muhalefetin tüm geri kalanlarına da elimi uzatıyorum.

Lübnan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri nasıl yapılıyor?

Lübnan Anayasasına göre Cumhurbaşkanı, Mecliste bulunan milletvekillerinin 2/3sinin oyunu alarak, gizli oylama ile yapılan bir seçim sonucunda seçiliyor.

Taif Antlaşmasına göre de Lübnan’da Cumhurbaşkanı Maruni, Meclis Başkanı Şii ve Başbalan da Sünni olmak zorunda.

Şu anda Lübnan Meclisinde 128 milletvekili bulunuyor. 29 Eylül Perşembe günü yapılan oylamaya 122 milletvekili katıldı.

Oylama sonucu kimse Cumhurbaşkanlığını garantileyen 86 oyu alamadı.

Fakat burada şöyle bir durum da söz konusu. Hizbullah, Amal gibi Şii oluşumlar ve onların yanlısı yani 8 Mart yandaşları da aslında çoğunluğu sağlayamıyor.

Bugün Lübnan meclisinde yapılan oylamadan bir Cumhurbaşkanı çıkmadı. Önümüzdeki günlerde bir Cumhurbaşkanı adayı ya da adayları belirlendiğinde meclis başkanının çağrısı ile milletvekilleri gene sandığa gidecekler.

Bu noktada epeyce senaryo ortaya çıkıyor. Gelecek raund için Frangieh, Bassil gibi isimler öne çıkabilir.

Bekleyip göreceğiz.

Not:

1 Kasım'da yapılacak olan İsrail erken seçimleri ve 8 Kasım'da yapılacak olan ABD ara seçimleri öncesinde Lübnan'da yeni bir Cumhurbaşkanı seçilmesi zor gibi görünüyor.

Michel Moawad

Milletvekili, Cumhurbaşkanı adayı

Sami Gemayel

Kataeb Bloku Başkanı

Nebih Berri

Lübnan Meclis Başkanı


Using Format