Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yaptığım için, "Nükhet Everi ile İstanbul Gezileri" tarihleri ve detaylı bilgilerini, İletişim bölümünden bana mesaj atarak öğrenebilirsiniz."NÜKHET EVERİ İLE..." KLASİKLERİ


CİBALİ - FENER - BALAT - AYVANSARAY

GALATA - KARAKÖY

İstanbul'un en gizemli kadim semtleri...

Geliştirilerek yenilenmiş rotasıyla ve artık yıllardır bir klasik olan bu gezimizde İstanbul'un en gizemli kadim semtlerini adım adım keşfe çıkıyoruz.

Sürprizlerle dolu bu gezimize Cibali'de Rezzan Has Müzesi'ni ziyaret ederek başlıyoruz, ardından Cibali semtinin bilinmeyenlerini inceleyecek, sokaklarında yürüyeceğiz, eski Cibali Tütün Fabrikası'nın kapladığı alan, 16. yüzyıl mahalle çeşmesi, 18. yüzyıldan muhtemelen bir sarayın taş odasının kalıntıları, Orhan Kemal Evi sizi sürprizlere boğacak yalnızca birkaç detay.

Cibali Kapı, Cibali Karakolu, Bizans kuleleri, Seferikoz Çeşmesi, Gül Camii, en eski Halveti Tekkesi'nden günümüze ulaşan hazire, Aya Kapı Şapeli, Aya Kapı, Aya Nikola Kilisesi ziyaretlerimizin ardından Fener'de Maraşlı İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi (Aya Yorgi), Dimitri Kantemir Sarayı, döneminin en iyi kız lisesi olan Yuvakimyon Rum Kız Lisesi, Maria Muhliotissa (Moğolların Meryemi) Kilisesi, Kırmızı Mektep, Eksarhane, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Cam Eserleri Müzesi'ni görüyoruz.

Balat'ın en güzel ve özel meyhanesinde, harika bir ortamda unutamayacağınız, tadının damağınızda kalacağı enfes bir yemek molasının ardından gezimiz Balat - Ayvansaray güzergâhında devam ediyor.

Balat evleri, Metohion, Çana Sinagoğu, Tahta Minare Camii, Tahta Minare Hamamı, Ahrida Sinagoğu, Yanbol Sinagoğu, Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Aya Dimitri Kanavis Kilisesi ve Panaya Balino Kilisesi, Cabir Camii, Panaya Blaherna Kilisesi görülecek yerler arasında.

* Bu gezimizde bazı yerleri dışarıdan göreceğiz, bazı yerleri de içeri girip ziyaret edeceğiz.

** Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yapmakta olduğum için, "Nükhet Everi ile Cibali - Fener - Balat - Ayvansaray" gezilerinin tarihleri ile ilgili bilgileri bana sitedeki İletişim bölümünden ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Cenevizlilerden günümüze Galata, bankacılığın hikâyesi ve Karaköy'ün geçmişten günümüze değişen yüzü bu gezimizin ana temaları.

Galata Kulesi'nin yanında çay keyfi ile başlayacağımız gezimizde Galata bölgesinde Bereketzade Çeşmesi, Neve Şalom Sinagogu, Frej Apartmanı, Şehsuvar Camii, Bereketzade Camii, İngiliz Hastanesi, St. Georg Hastanesi, St. Pierre ve St.Paul Kilisesi, Sen Piyer Han, Ceneviz Podestatlığı, St. Georg Avusturya Lisesi, Kamondo Merdivenleri ve Kamondo Apartmanı, Schneider Tempel, Yüksekkaldırım, Aşkenaz Sinagoğu, Doğan Apartmanı, Kırım Kilisesi'ni gördükten sonra Tophane'ye iniyoruz.

Tophane'de Karabaş Tekkesi, Tophane Çeşmesi ve Kılıç Ali Paşa Külliyesi'ni gördükten sonra bir yemek molası veriyoruz.

Yemek molasından sonra Karaköy bölgesinde Rum Kız İlkokulu, St.Benoit Lisesi, Surp Kirkor Lusavoriç Kilisesi, Türk Ortodoks Kilisesi, Rus Çatı Kilisesi, Fransız Geçidi, Süslü Karakol, Liman Lokantası ve Liman yapıları, Kemankeş Mustafa Camii, Yeraltı Camii, Karaköy Palas, Viyana Bankası, RüstemPaşa Hanı, Makbul İbrahim Paşa Camii, Galata Bedesteni, Kuyumcular Hanı, Serpuş, Saksı ve Zincirli Hanlar, Arap Camii, Minerva Han, Ankara Hanı, Tütün Han, İş Bankası, General Sigorta ve Osmanlı Bankası'nı görüp, Osmanlı Bankası'nın arşivlerini inceleyerek gezimizi sonlandırıyoruz.

* Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yapmakta olduğum için, "Nükhet Everi ile Galata - Karaköy" gezilerinin tarihleri ile ilgili bilgileri bana sitedeki İletişim bölümünden ulaşarak öğrenebilirsiniz.


ÖZEL TURLAR


PARGALI İBRAHİM PAŞA'NIN İZİNDE

TÜRK RESİM SANATI

Osmanlı’ya muhteşem 13 yıl yaşatmış olan Pargalı İbrahim Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ın en yakın dostu, sadrazamı, seraskeri, başarılarının ve seferlerindeki zaferlerinin ardındaki isimdir.
Ölümü ile birlikte, bir sis perdesi ardına gizlenmiş olan çoğu bilgiyi gün ışığına çıkarmak için, gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz.

***

Bu gezimizde Pargalı İbrahim Paşa'nın mezarının olduğu düşünülen mekânı ziyaret ediyor, burada Pargalı İbrahim Paşa döneminde ve sonrasında bölgenin durumu hakkında incelemelerimizi yapıyoruz.

Bu ziyaretimizin ardından Pargalı İbrahim Paşa’nın gözünden görmek üzere Topkapı Sarayı’na giderken yol boyunca İstanbul’da Pargalı İbrahim Paşa dönemi ve sonrasındaki gelişmeler sohbet konumuz. Topkapı Sarayı’ndaki gezimizin ardından Sultanahmet Meydanı’na yürüyor, şehrin başından sonuna tarihçesi ve gelişimini konuşuyor, yerinde incelemelerde bulunuyoruz.

Öğle yemeğinden sonra İbrahim Paşa Sarayı’nı, yani bugünkü Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Sarayın ilk günden günümüze kadar geçirdiği evreleri konuşuyor, yerinde inceliyor ve güncel sergileri geziyoruz. Ziyaretimiz sırasında “Sarayın Dehlizlerinde” kitabı ve Pargalı İbrahim Paşa ile ilgili sohbetlerimizle İbrahim Paşa’nın hayatını mercek altına alıyoruz.

***

"Osmanlı tarihçileri ihtirasla yanıp tutuşan sadrazamın durmadan Plutark'tan okuduğu Romalı İmparator Sezar'ın öldürüldüğü gün idam edildiğini yazarlar.
Fakat tarihçiler İbrahim Paşa'nın padişahın otoritesini sağlamlaştırarak, Macarları yenerek, Viyana önlerine kadar Avrupa'yı titreterek, Tebriz'e egemen olan yaşamı boyunca yenilgi görmeden ve belki de fazla yükselmekten başka suçu olmadan öldüğünde birleşirler.
İbrahim Paşa genç yaşına rağmen Osmanlı İmparatorluğu'nun en aydın, en başarılı, en mutlu sadrazamlarından biri olarak tarihe geçmiştir." (Lamartine)

* Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yapmakta olduğum için, "Nükhet Everi ile Pargalı İbrahim Paşa'nın İzinde" gezilerinin tarihleri ile ilgili bilgileri bana sitedeki İletişim bölümünden ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Bu çok özel gezimizde minyatürden resme uzanan süreçte Türk Resmi'ni, geçirdiği evreleri ve Türk Resim Sanatı'nın öncülerini inceleyeceğiz.

Aslında Osmanlı'dan günümüze, yabancı ressamlardan açılan atölyelerde eğitim alan Türk ressamlara, Osmanlı'nın ilk sergi mekânlarından ilk atölyelere iz süreceğiz bu şehirde.

En iyi resim koleksiyonlarını barındıran İstanbul Modern ve Pera müzelerini ziyaret edip, Beyoğlu'nda resim sanatının kalbinin attığı mekânları göreceğiz.

Bu turumuzda Matrakçı Nasuh, Lokman, Levni, Siyah Kalem, Osman Hamdi, Fausto Zonaro, Abdülmecid Efendi, Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Mihri Müşfik, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino, Nuri İyem konuklarımızın bazıları...

Burhan Doğançay Müzesi'ni de ziyaret edip, (*) turumuzu ünlü ressam Ahmet Güneştekin'in Güneştekin Sanat Merkezi'nde (GSM) sonlandıracağız.

(*) Gezimiz Ahmet Güneştekin'in Türkiye'de olduğu tarihe denk geldiği takdirde gezimizin sonunda kendisini atölyesinde çalışırken izleyebilecek ve kendisiyle tanışabileceksiniz.

** Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yapmakta olduğum için, "Nükhet Everi ile Türk Resim Sanatı" gezilerinin tarihleri ile ilgili bilgileri bana sitedeki İletişim bölümünden ulaşarak öğrenebilirsiniz.


YILDA BİR KEZ YAPILAN TURLAR


HALİÇ'TE HAÇ ATMA TÖRENİ

İSTANBUL'DA NOEL

Her yıl 6 Ocak'ta kutlanan Hz. İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz edilişinin yıldönümünde, dünyanın dört bir yanından gelen Ortodoks gençler, Patriğin dualar eşliğinde denize attığı haçı alabilmek için yüzerek yarışırlar. Haçı çıkaran kişi patrik tarafından bir haçla ödüllendirilir.

Yılda yalnızca bir kez yapılan bu müthiş olaya tanıklık edeceğimiz gezimizde Cibali - Fener - Balat ve Ayvansaray semtlerini de ziyaret ediyoruz.

* "Nükhet Everi ile Haliç'te Haç Atma Töreni" gezisi yılda yalnızca bir kez, 6 Ocak tarihinde yapılmaktadır.

24 ve 25 Aralık tarihlerinde Hıristiyan dünyası İsa Mesih'in doğumunu kutlar.

Hıristiyanların bu en önemli gününde dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de Noel kutlamaları yapılır.

Biz de İstanbul'daki değişik kiliseleri ziyaret edip, Beyoğlu'nun cıvıl cıvıl atmosferinde dolaşıp, nefis bir akşam yemeğinin ardından Noel ayinine katılıyoruz.

Ziyaret edeceğimiz kiliseler arasında Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi, Aya Triyada Kilisesi (Rum Ortodoks), Surp Ohan Vosgeperan Kilisesi (Ermeni Katolik), Surp Asdvadzadzin Kilisesi (Ermeni Katolik), Surp Yerrortutyun / Üç Horan Kilisesi (Ermeni Apostolik), Saint Antuan Kilisesi (Latin Katolik), Luteryen Kilisesi, Dutch Şapel / Hollanda Kilisesi (Kalvinist Protestan), Santa Maria Draperis Kilisesi (Latin Katolik), Kırım Kilisesi (İngiliz Protestan), Petrus ve Paulus Kilisesi (Latin Katolik) bulunuyor.

* "Nükhet Everi ile İstanbul'da Noel" gezisi yılda yalnızca bir kez, 24 Aralık tarihinde yapılmaktadır.


*** YENİ ***

Bizans İstanbulu - 1

Bir seri halinde yapılması planlanan bu gezinin ilkinde Kalenderhane Camii, Vefa Kilise Camii, Eski İmaret Camii (Pantepoptes Manastır Kilisesi) ve Zeyrek Camii (Pantokrator Manastır Kilisesi), Şeyh Süleyman Tekkesi (eski bir Bizans yapısı), Polieuktos kilisesi kalıntıları, Kız Taşı (Markianos Sütunu) göreceklerimizden bazıları.

Bizans'ta din, mimari, şehircilik anlayışı, günlük yaşam, Bizans'ta kadın ve daha pek çok konu da günümüzü renklendirecek konuşma konularımız olacak.

* Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yapmakta olduğum için, "Nükhet Everi ile Bizans İstanbulu - 1" gezilerinin tarihleri ile ilgili bilgileri bana sitedeki İletişim bölümünden ulaşarak öğrenebilirsiniz.* Tüm "Nükhet Everi ile..." gezileri A-8657 TÜRSAB seyahat işletmesi belgesine sahip  DÜŞ PATİKASI işbirliği ve güvencesiyle yapılmaktadır.


Using Format