Bugün Günlerden Refik Hariri

14 Şubat 2023

Bugün günlerden Refik Hariri

💥

Lübnanlı iş adamı ve Lübnan eski başbakanı Refik Hariri 14 Şubat 2005’te bir suikast sonucu öldürülmüştü.

💥

Refik Hariri 1992-1995 yılları arasında Lübnan Başbakanı olarak görev yaptı. 1996 - 1998 yılları arasında Ulaştırma Bakanı olan Hariri, 2000 yılında Lübnan halkının desteğiyle ikinci kez Başbakanlık koltuğuna oturdu ve  2004 yılı Ekim ayına kadar da bu görevi sürdürdü.

💥

Ekim 2004'te bazı konularda, özellikle Suriye çizgisinde bir politika sürdüren Cumhurbaşkanı Emil Lahud ile aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı istifa etti.

💥

Refik el-Hariri, 14 Şubat 2005'te, Beyrut Merkez’deki bir toplantının ardından Place l’Etoile meydanındaki Place l’Etoile Cafe’de kahvesini içtikten sonra öğle yemeği için evine gitmek üzere aracına bindi. Normalde sahil şeridinde çok yoğun bir trafik olması ve güvenlik sebepleriyle başka bir yolu tercih etmeleri gerekirken korumalar sahil yolundan gitmeyi tercih ettiler.

St. George Oteli yakınlarında yanlarına bir araç yaklaştı ve büyük bir patlama oldu.

💥

Bir ton TNT’nin patlatılması ile Refik Hariri ve yanındaki korumaları ve civardaki bazı insanlar bu olayda hayatlarını kaybettiler.

100’den fazla insanın yaralandığı ve 22 insanın hayatını kaybettiği bu suikast yıllarca aydınlatılamadı. 

💥

Yıllarca bu işte Suriye’nin parmağı olduğu konuşuldu.

Dava yıllarca Hollanda Lahey’de Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Lübnan Mahkemesi’nde sürdü.

Sonuçta 2020 yılında mahkeme, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 2005'te öldürüldüğü suikast ile ilgili davada, Hizbullah üyesi Selim Cemil Ayyaş'ı suçlu buldu. Diğer üç Hizbullah üyesi sanık ise beraat etti.

Refik Hariri’nin oğlu Saat Hariri Suriye ile ilgili bir şey çıkmamasına şaşırdığını ama mahkemenin kararını kabul ettiklerini söyledi.

💥

Refik Hariri yanında hayatını kaybeden korumaları ile birlikte Şehitler Meydanı’ndaki Muhammed El Emin Camii’nin avlusunda gömülüdür.

💥

#rafichariri #suikast #lübnan #lebanon #hariri


Using Format