* Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yapmakta olduğum için, "Nükhet Everi ile Yurtdışı Gezileri" tarihleri ile ilgili bilgileri bana sitedeki İletişim bölümünden ulaşarak öğrenebilirsiniz.Ortadoğu'nun Belleği:

Lübnan

Akdeniz’in en doğusundaki paha biçilmez inci, Ortadoğu’nun belleği Lübnan.

Dünyanın beşiği kabul edilen, tarih boyunca kadim uygarlıkları, farklı kültürleri ve inançları bir potada eritip harmanlayan, öte yandan tarihin en acı dolu iç savaşlarının yaşandığı Lübnan, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan pek çok kıymetli yapıya ve esere sahiptir. Müthiş antik şehirler, saraylar, kıyı kentleri, camiler, kiliseler, manastırlar, sedir ağaçları, ilginç mağaralar, dev Meryem Ana Heykeli ve eşsiz sayfiye yerleri, trajik iç savaşlar sonrası küllerinden yeniden doğan, alışverişin, eğlence hayatının merkezi başkent Beyrut... Deir El Qamar, Beitteddin Sarayı, Baalbek, Ksara, Anjar, Jeita, Byblos, Harissa, Bcharre,Qadisha, Sur, Sayda…

Dünya edebiyatının en iyi yazarlardan kabul ettiği Halil Cibran ve Amin Maalouf'u ve onlar gibi daha pek çok büyük ismi dünyaya kazandıran bu kadim topraklara yapılan gezi her zaman müthiş renklidir. Ortadoğu’nun en iyi mutfağına sahip olan bu ülkenin yeme içme zevkini, kültürünü, gece hayatını, kendine özgü müziğini bizzat tecrübe etmek hayatınız boyunca unutamayacağınız ve tadı damağınızda kalacak eşsiz bir deneyim olacak.

* Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yapmakta olduğum için, "Nükhet Everi ile Ortadoğu'nun Belleği Lübnan" gezilerinin tarihleri ile ilgili bilgileri bana sitedeki İletişim bölümünden ulaşarak öğrenebilirsiniz.


Akdeniz'in Gizemli Adası:

Girit

Girit, Yunanistan'ın en büyük, Akdeniz'in beşinci büyük adası.

Batı Avrupa’da aydınlanma çağı ruhunu besleyen aydınlardan biri olan ünlü ressam El Greco’nun ve 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Nikos Kazancakis'in memleketi ve ilham kaynağı.

Afrika'nın kuzeyi ve Akdeniz'in güneyinde, tam arada bulunması nedeniyle, her iki iklimin esintilerini de içine çekmek ve karışımını yaşamak mümkün Girit'te. Tarihin hayat bulduğu ve modern zamanlarla iç içe geçtiği bu ada, efsanevi labirenti, masalları, hikayeleri, edebiyatı ve tarihiyle benzersiz.

Akdeniz'in orta yerinde, hem tarihi hem de kültürel anlamda çok önemli bir kavşak olması nedeniyle, yüzyıllar boyu devamlı el değiştirmiş, pek çok kültüre eve sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında Minos ve Miken uygarlıkları, Helenistik dönem, Kent Devletleri, Roma, Bizans, Endülüs Arapları, Venedik Cumhuriyeti, Osmanlı dönemleri ve hatta Alman işgali bile sayılabilir. Bu önemli kültürlerin geride bıraktıkları izleri, tat ve dokuları her adımınızda hissedersiniz tarihin hayat bulduğu ve modern zamanlarla iç içe geçtiği bu gizemli adada.

Kendine özgü müziği, giyim tarzı çizmeleri ve bıçaklarıyla olduğu kadar, inanılmaz lezzetlere sahip mutfağıyla da ünlü.

Biz de bu gezide bu olağanüstü coğrafyaya uzanacağız. Girit'in müziği, tarihi, edebiyatı, yemekleri, hikayeleri, gizemli sarayları, efsanevi labirenti ve üzerinde çok çalışılmasına rağmen hâlâ çözülemeyen Phaistos diskinin sırlarının peşinde baştan başa büyük bir keşif yolculuğuna çıkacağız Akdeniz'in bu en gizemli adasında.

* Yılın yalnızca belli dönemlerinde tur yapmakta olduğum için, "Nükhet Everi ile Akdeniz'in Gizemli Adası Girit" gezilerinin tarihleri ile ilgili bilgileri bana sitedeki İletişim bölümünden ulaşarak öğrenebilirsiniz.* Tüm "Nükhet Everi ile..." gezileri A-8657 TÜRSAB seyahat işletmesi belgesine sahip DÜŞ PATİKASI işbirliği ve güvencesiyle yapılmaktadır.


Using Format